Operator maszyn CNC

Operator maszyn CNC Dellner

Praca na stanowisku operatora maszyn sterowanych numerycznie wymaga umiejętności obsługi specjalistycznych sprzętów do obróbki materiałów. Specyfika zatrudnienia osób wykonujących zawód operatora CNC wiąże się również z kontrolowaniem pracy takich urządzeń. Potrzebne do tego kompetencje można zdobyć na kursie operatora maszyn. Poznaje się tam na przykład obsługę frezarki, obrabiarki czy też tokarki. Zarówno operatorzy, jak i programiści maszyn CNC mają szerokie możliwości rozwoju w branży produkcyjnej i przemysłowej.

Operator CNC – na czym polega praca operatora?

Operator maszyn CNC zajmuje się obsługą urządzeń sterowanych numerycznie i kontrolą ich pracy. Do jego obowiązków należy też dobór parametrów sprzętów, ich konfiguracja oraz konserwacja. Operatorzy wykorzystują w pracy języki programowania obrabiarek CNC. Ich zawód wymaga także wykonywania szczegółowych obliczeń matematycznych.

Maszyny, które operator CNC obsługuje w pracy

Zawód operatora czy programisty maszyn CNC polega na obsłudze frezarek i tokarek służących do obróbki skrawaniem.

Obecnie maszyny CNC umożliwiają dosyć szybkie wykonywanie zadań z zakresu obróbki metalu, tworzyw sztucznych czy też drewna. Historia takich sprzętów jest jednak rozbudowana. W przeszłości obróbka była bardzo czasochłonna – przeprowadzano ją własnoręcznie przy użyciu prostych narzędzi.

Operator maszyn CNC

Jak zostać operatorem CNC? Czy potrzebny jest kurs operatora lub programisty maszyn?

Kwalifikacje, jakie musi posiadać operator obrabiarek sterowanych numerycznie, można zdobyć na kursie CNC. Przy rozwijaniu wiedzy dotyczącej maszyn CNC jest on pomocnym narzędziem. Zarówno kurs operatora, jak i programisty może być ciekawą opcją dla osób pragnących kształcić się w dziedzinie obróbki skrawaniem. Podczas szkolenia na operatora maszyn CNC uczestnicy poznają informacje dotyczące technologii obrabiania detali, konfiguracji sprzętów, nadzorowania ich pracy, a także dbania o stan techniczny urządzeń. Ceny kursów CNC wynoszą około 3 000 – 4 000 zł brutto w zależności od lokalizacji, trybu oraz intensywności nauki.

Jak ukończyć kurs operatora CNC i jakich umiejętności potrzebuje operator obrabiarek CNC?

Kurs operatora maszyn może trwać od kilku dni do około miesiąca. Szkolenie dotyczące użytkowania obrabiarek CNC kończy się egzaminem, na którym należy zaprezentować wiedzę teoretyczną i umiejętności z zakresu obsługi technicznej maszyn CNC.

Zakład Dellner

Programista maszyn CNC – jak przebiega kurs CNC?

Kurs programowania CNC to opcja dla osób, które chcą programować maszyny i mają wiedzę techniczną, a także pragną ją rozwijać. W profesji programisty przydatna jest znajomość języka angielskiego i umiejętności w zakresie analitycznego myślenia. Ponadto potrzebna jest znajomość rysunku technicznego. Wymagania wstępne na kursach z zakresu programowania maszyn mogą być bardzo zróżnicowane. Niejednokrotnie zależą one od poziomu zaawansowania szkolenia.

Operator a programista CNC

Zawody te nieraz się przenikają, ale znacząco się różnią. W przypadku pierwszej ze wskazanych profesji, informacje z kursu programowania CNC z pewnością mogą być pomocne, choć często nie są niezbędne. Na pozycji operatora ważna jest precyzja w działaniu, dbałość o szczegóły i fachowa wiedza. Stanowisko to związane jest z bezpośrednim przeprowadzaniem procesu obróbki CNC i nadzorowaniem pracy maszyn. Programista natomiast opracowuje system sterowania urządzeniem, który jest bazą do wykonywania zadań przez sprzęt i stanowi podstawę jego działania.

Pracownik CNC

Ile zarabia operator CNC?

Wynagrodzenie operatora CNC zależy od wielu czynników. Zgodnie z danymi podanymi w raporcie płacowym 2022 sporządzonym przez Sedlak & Sedlak, przeciętne miesięczne zarobki operatorów maszyn wynosiły powyżej 4 500 zł brutto. Płace w tej branży są jednak niejednokrotnie dosyć zróżnicowane i mogą być kształtowane między innymi na podstawie zakresu obowiązków pracowników, sytuacji na rynku pracy czy też doświadczenia osób zatrudnionych.

Praca operatora maszyn CNC w Dellner – jakie są obowiązki operatora maszyn?

Firma Dellner w swojej działalności wykorzystuje maszyny CNC i szuka kandydatów z województwa pomorskiego do pracy w charakterze operatora takich urządzeń.

Do obowiązków specjalisty należy przeprowadzanie przeglądów sprzętu, jego obsługa, kontrola zgodności produktów z rysunkami technicznymi oraz przeprowadzanie procesów obróbki. Od operatora CNC wymaga się również przygotowywania i doboru narzędzi, a także ustawiania parametrów maszyn.

Urządzenia w Dellner

Jak zostać operatorem maszyn CNC w Dellner i jakie kwalifikacje musi posiadać operator?

W firmie Dellner na stanowisku operatora CNC potrzebne jest dwuletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań z zakresu obsługi takich maszyn. Osoby ubiegające się o zatrudnienie powinny posiadać umiejętności korzystania z narzędzi pomiarowych i pracować z rysunkami technicznymi. Do pracy na tej pozycji konieczna jest gotowość do zmianowego trybu pracy. Niezbędna jest również znajomość zasad codziennej i okresowej obsługi sprzętu.

Pracownik w Dellner

Zobacz aktualne oferty pracy w firmie Dellner na stronie przedsiębiorstwa.

Praca w Dellner w Miszewku jako operator maszyn CNC

Siedzibą firmy Dellner jest Miszewko na Kaszubach, niedaleko granicy z Trójmiastem. Przedsiębiorstwo szuka operatora CNC i może zaproponować stabilne zatrudnienie na umowę o pracę w firmie specjalizującej się w produkcji systemów przeznaczonych do łączenia pociągów. Pracownicy mają możliwość uczestnictwa w szkoleniach, które mogą być świetną okazją do rozwijania swoich kompetencji.

Aktualne ogłoszenia o pracę operatora CNC w Dellner – gdzie szukać ofert zatrudnienia w charakterze operatora maszyn?

Osoby zainteresowane pracą operatora maszyn CNC mogą sprawdzać ogłoszenia na stronie firmy Dellner i na profilu na Facebooku.

Dellner w Miszewku

Operator maszyn CNC ma duże możliwości rozwoju w dziedzinie obróbki skrawaniem, a także odpowiedzialne zajęcie, które wymaga skrupulatności i dużej precyzji. W firmie Dellner poszukiwane są osoby z doświadczeniem, które posiadają takie właśnie cechy. Więcej informacji znajdziesz na tutaj.

podobne wpisy

Operator maszyn CNC Dellner

Operator maszyn CNC

Praca na stanowisku operatora maszyn sterowanych numerycznie wymaga umiejętności obsługi specjalistycznych sprzętów do obróbki materiałów. Specyfika zatrudnienia osób wykonujących zawód

Czytaj więcej...